Navštívit Madeiru a nevykoupat se ve vlnách oceánu? To nejdeee! Kromě přírodních lávových jezírek, o kterých jsem psal v minulém článku, najdete na ostrově i spoustu krásných pláží, které přímo vybízejí ke smočení špíčku.
Teplota vody se pohybuje průměrně od 17 °C v březnu do 22 °C během srpna a září. Není to tedy úplně na celodenní vyvalovačku na lehátku alá Chorvatsko style, ale jako parádní osvěžení po horském treku nebo půldenní regenerace naprosto v pořádku.
My ani horko rádi nemáme a jak teplota vzduchu, tak vody, je pro nás na Madeiře naprosto ideální. A ten pocit, kdy se necháváte pohupovat vlnami s výhledem širý Atlantik, lemující pobřeží jak z pohádky… To musíte zažít!
Obecně je severní pobřeží ostrova oproti jihu divočejší a koupání na některých místech může být v případě nebezpečných vysokých vln omezeno/zakázáno. Přesto leží právě na severu naše úplně nejvíc nejoblíbenější pláž na celé Madeiře, která je proste top všech topů.
Praia do Porto do Seixal – nejhezčí pláž ostrova
Pokud bych vám měl doporučit jen jednu pláž na celé Madeiře, ani na vteřinu bych nezaváhal. Praia do Porto do Seixal je s přehledem ta nejkrásnější pláž na ostrově, pokud máte rádi spíše takový ten přírodní styl, namísto “cirkusákova” pro turisty.



Najdete ji přímo na kraji obce Seixal na severním pobřeží, kdy pláž s jemným černým písečkem volně přechází v nádherné útesy. Kousek od pobřeží pak z vody vykukuje skalní útvar, ke kterému si můžete doplavat. To nejvíc nejlepší na téhle pláži je ale… soukromý vodopád!


No fakt, ze skály tu přímo na pláž padá voda z vodopádu, pod kterým se (bacha, je pěkně studený) můžete opláchnout od slané vody. Anebo využít sprchy, které jsou tu také k dispozici.

Pláž vznikla poměrně nedávno a ať jsme tam přijeli kdykoliv, nikdy nebyla přelidněná. To se ale už nedá říct o krabácích, kterých je na kamenech fakt hodně.
Prainha
Při toulkách ostrovem jsme se občas zatoulali i na další pláže. Třeba tuhle máme spojenou s čekáním na vyplutí za delfíny, o čemž si mimochodem povíme (napíšeme) v některém z dalších článků.
Prainha je drobná, zato oblíbená plážička u přilehlého Caniçalu. Je to jen kousek od “měsíčního poloostrova” Ponta de Sao Lourenço, takže až odtud pojedete, určitě tu přibrzděte.
V době naší návštěvy tu byly trochu silnější vlny, kterých se dalo využít a nechat se vyvrhnout na břeh jako vorvaň… Nojo, písek jsme měli i v uších, ale užili jsme si spoustu srandy. A to je hlavní.
Funchal – São Martinho
I přímo v hlavním městě se můžete smočit. My tam samozřejmě vlítli hned první den, když jsme šli kolem na véču, protože oceán, že jo. Ten v ČR nemáme.

Praia de Machico
Tahle pláž má jako jedna z malá žlutý písek (Madeira je vulkanického původu, tedy původní písek je černý), který byl dovezen z africké Sahary.


Většina pláží je chráněna před vlnami kamenitými valy, které jsou rájem a domovem spousty krabáků, tak se nelekněte. My jsme jejich pozorováním strávili dobrých pár desítek minut…


Madeira má vše, na co si vzpomenete
Není to klasická koupací destinace, ale pokud jste v poho s o trochu chladnější vodou, budou vám odměnou nádherné pláže s minimem lidí na nich. A jak už jsem zmiňoval na začátku, až budete mít volný den nebo si jen budete chtít odfrknout po náročné horské túře, není nic lepšího, než se nechat pohupovat vlnami oceánu…
Takže plavky s sebou!
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu 
