Po tripu jižní Moravou se přesouváme do města, které Českou republiku proslavilo po celém světě.🌍 Právě zde vznikl známý obuvnický závod Baťa, jehož zakladatel, Tomáš Baťa, se stal vzorem pro spoustu podnikatelů.
Vyrážíme do Zlína, kde Baťův odkaz vykukuje doslova na každém rohu a jehož architektonický charakter je jedinečný po celé Evropě. Tak vzhůru za dalším dobrodružstvím!🐾
Pokud ještě Zlín neznáte jako své cvičky
… pak pro vás máme krátké info o městě.😉
Najdete jej ve východní části Moravy, konkrétně v údolí na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů, přičemž celou jeho délkou protéká řeka Řevnice. Zároveň zasahuje do tří národopisných oblastí, a to Hané, Slovácka a Valašska, ke kterému má nejblíže.
Věděli jste, že se Zlín dříve jmenoval Gottwaldov?🤔 Došlo k tomu v důsledku připojování okolních obcí k městu, jeho centrum si však i nadále ponechalo svůj název (Gottwaldov I – Zlín).
Pokud jste se sem už někdy podívali, určitě jste si všimli charakteristické zástavby, kterou tvoří cihlové neomítnuté domy.
Díky významným architektům (J. Kotěra, F. L. Gahura, V. Karfík, M. Lorenc) Zlín dokonce získal unikátní podobu funkcionalistického města, jedinečného v rámci celé Evropy.
Jako domov pro pracovníky Baťových závodů tu tak vyrostly celé čtvrtě krásných domků, za kterými se sjíždějí turisté ze všech koutů Česka. A ve vůbec první takové kolonii začínáme i naše putování…
Čtvrť Letná jako ráj cihlových domků
Co si budem, pokud se vám zlínský styl architektury líbí, pravděpodobně tu strávíte nějakou tu hodinku, stejně jako my…😇 Zamířili jsme do první čtvrti baťovských domků, kde jsme prošli snad všechny uličky.
Protože se Tomáš Baťa o své zaměstnance dokázal postarat, vybudoval jim původně menší bloky domků, které se následně spojily v celou čtvrť. A to Letná rozhodně není ve Zlíně jediná.😉
Dnes jde o poměrně rozsáhlou zahradní kolonii, ve které žijí přibližně tři tisícovky obyvatel. No, upřímně, vůbec by mi nevadilo tady bydlet… I když jsou domky poměrně hodně nahuštěné na sobě a pozemky rozhodně nepatří k největším, to prostředí a celková atmosféra to krásně vyvažují…
Náměstí T. G. Masaryka
Z Letné se přesouváme na náměstí T. G. Masaryka, které je v podstatě hned přes ulici. V jeho horní části stojí jedna z nejznámějších budov v celém Zlíně, Památník Tomáše Bati.
Památník Tomáše Bati
Památník byl vybudován v roce 1933 jako pocta tragicky zemřelému Tomáši Baťovi, kterému se roku 1932 stal osudný let v jeho osobním letadle Junkers F-13, kdy se chystal zúčastnit otevření nové pobočky ve Švýcarsku.
Architekt F. L. Gahura chtěl v projektu budovy vyjádřit hlavní Baťovi rysy, a to velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus a prostotu. I díky tomu svým významem Památník přesahuje hranice České republiky a bývá srovnáván například se známou vilou Tugendhat.
Uvnitř vás pak čeká výrazné schodiště ve tvaru písmene Z, věrná maketa Baťova letadla Junkers F-13 nebo loučové lampy.
Lavička Václava Havla
Jen o kousek níže najdete jednu z několika málo Laviček Václava Havla (spíše tedy stolek se dvěma židlemi) na celém světě.
I když je Václav Havel rodákem z Prahy, zanechal ve Zlíně svoji neodmazatelnou stopu.
Působil zde totiž dlouhá léta jeho dědeček jako diplomat, spisovatel a jeden z nejbližších spolupracovníků J. A. Bati. Jako malý kluk dokonce i nějakou dobu bydlel v jeho vile, která stojí ve čtvrti Mokrá.
Zámek Zlín
Víte, co je velká výhoda menšího města s velkou spoustou památek? Všecko je krásně blízko u sebe!😊 A tak jsme opět je trošku popošli a už stojíme u zlínského zámku.
Na jeho místa původně stávala středověká tvrz, jejíž přestavbou vznikl zámek.
Původně renesanční charakter byl v 18. století přestavěn do barokní podoby a v současné době zde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění.
V přízemí můžete načerpat nové síly v Zámecké restauraci a vinárně, případně si odpočinout v okolním sadu Svobody.
Náměstí Míru
Když se touláme nějakým městem, vždycky zajdeme omrknout i náměstí, které bývá takovým tím „centrem děním všeho“.🤟
Náměstí Míru je zlínské nejstarší náměstí, kterému se dříve říkalo i Hlavní/Masarykovo náměstí.
Nejzajímavějším prvkem je za mě určitě radnice, která bylo v roce 1923 postavena na místně jejího původního renesančního předchůdce.
Baťova vila
Podél hlavní silnice, vedle nákupního centra Čepkov, stojí Baťova vila, kterou si Tomáš Baťa nechal sám navrhnout. Začala se stavět už v roce 1909 a o dva roky později byla dokončena zásluhou architekta Jana Kotěry, zakladatele moderní československé architektury.
Po roce 1946 došlo k jejímu znárodnění a stala se sídlem domu pionýrů a od roku 1998 zde sídlí Nadace Tomáše Bati.
Když si ji budete chtít prohlédnout i zevnitř, po předchozí domluvě je to bez problémů možné, případně můžete přijít na nějakou přednášku, koncert nebo oslavu, které zde bývají pořádány.
Baťův mrakodrap „Jedenadvacítka“
„Jedenadvacítka“ pro nás byla tím největší tahákem Zlína, bez jehož prozkoumání bychom nemohli odjet domů…
Tenhle 77,5 m vysoký mrakodrap byl postaven v roce 1938 a před válkou byl dokonce vůbec nejvyšší budovou v Československu a druhou nejvyšší v Evropě! Nechal si jej postavit Jan Antonín Baťa jako sídlo ředitelství obuvnického závodu Baťa.
Technickou lahůdkou, kterou dodnes všichni obdivují, je ředitelská kancelář, která zároveň funguje jako výtah. Prostě si zmáčknete čudlík a celý kancl s vámi přejede do jiného patra.😁
A k čemu to celé? Prý pro zefektivnění porad s týmy zaměstnanců. Pravda je však taková, že výtah takhle Baťa nikdy nevyužil…😇
A teď otázka za zlatého bludišťáka! Uhodnete, proč se mrakodrap nazývá „Jedenadvacítka“?😉 Všecky budovy v areálu Baťových závodů jsou označeny podle amerického stylu, kdy podle čísla můžete snadno určit jeho polohu. První číslice označuje řadu směrem od východu k západu, druhá pak směrem od jihu k severu.
V současné době v mrakodrapu sídlí Krajský úřad Zlínského kraje a finančák. Ve spodních patrech můžete zajít do restaurace nebo omrknout nějakou tu výstavu, úplně nahoře si pak vychutnat krásný výhled z kavárny.
14|15 Baťův institut
V komplexu stojí ještě dvě další budovy, které jsou vzájemně propojené a rozhodně byste je neměli minout. Původně industriální budovy se změnily v moderní kulturně vzdělávací centrum, lákající na nejrůznější výstavy, autorská čtení a další kulturní akce.
Aktuálně zde sídlí Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.
Významné osobnosti se Zlína
Věděli jste, že ze Zlína pochází spoustu zajímavých osobností?😉 Lucy s Rozárkou jich pro vás několik vyčmuchaly:
- Wabi Daněk – folkový a trampský písničkář, rodák ze Zlína
- Leona Machálková – rodačka ze Zlína
- Zdeněk Miler – ilustrátor (autor Krtečka), v mládí působil ve Zlíně
- Ilja Prachař – herec, rodák ze Zlína – Malenovic
- Pavel Zedníček – herec, vyrůstal ve Zlíně
- Antonín Bajaja – spisovatel, rodák ze Zlína
- Emil Zátopek – běžec, závodit začal ve Zlíně
- Tomáš Dvořák – desetibojař, rodák ze Zlína
- Petr Čajánek – hokejista, rodák ze Zlína
- Ladislav Vácha – gymnasta, žil ve Zlíně