Dneska je ten den… Táhneme na Prahu!🐾🐶 Ale ne do hlavního města, naším cílem je druhý nejvyšší vrchol středočeských hor Brdy.
Kromě krásných výhledů láká Praha turisty i jedním ze dvou meteorologických radarů v ČR a zajímavou historií. Tak sbalit svačiny, vodítka do ruky a vyrážíme za dalším dobrodružstvím!💚
🏔 Praha – druhý nejvyšší vrchol Brd
Vyšší už je jen nedaleký Tok, a to jen o tři metry!
Vrchol Praha je se svými 862 m n. m. druhou nejvyšší horou v Brdech, která otevírá krásné výhledy na velkou část Brd, Šumavy, Krušných hor a při dobré viditelnosti můžete zahlédnout i Alpy.
Pokud si chcete užít co nejvíc, doporučuji dvě hlavní vyhlídky – Čákovu a vyhlídku u bývalého radiomajáku.
🗼Bývalý radiomaják a meteorologický radar
U jedné z vyhlídek jsou dodnes patrné pozůstatky bývalého německého radiomajáku, který si zde za druhé světové války vybudovala Luftwafe.
Tahle „kamenná ohrada“ sloužila jako obranná zeď pro obsluhu zaměřovače Freya, jehož rušení bylo daleko obtížnější, než u jiných používaných přístrojů.
Věděli jste, že kvůli vznikajícímu vojenskému újezdu bylo několik brdských obcí vysídleno?
Naváděcí radar zde po konci války provozovala i naše armáda a následně převzal nově vybudovanou železobetonovou věž Český hydrometeorologický ústav.
ČHMÚ aktuálně provozuje na našem území celkem dva radary, jeden právě na vrcholu Praha a druhý na kopci Skalky v Drahanské vrchovině. Díky nim vám stačí jen otevřít appku v telefonu a okamžitě vidíte aktuální srážkovou situaci. A to je něco, co vám při plánování výletů dokáže několikrát zachránit suchej zadek…😇
A jak vlastně přišla Praha ke svému jménu?
Když se koukneme na mapy druhého vojenského mapování, najdeme tam tenhle vrch jako Brag Berg, na mapách třetího vojenského mapování už jako Praha.
Nejpravděpodobněji došlo k jeho současnému pojmenování v dobách národního obrození, kdy ho vlastenci pojmenovali podle hlavního města. Podobně, jako druhý nejvyšší vrchol hřebene Radče (Křivoklátská vrchovina), Brno.
🐾 Kudy na Prahu?
Oblíbených tras na vrchol je v tomhle případě opravdu hodně. Ať už se vydáte směrem od Strašic, dopadových ploch, Padrťských rybníků nebo třeba Příbrami, užijete si úžasnou okolní přírodu a zažijete nezapomenutelné dobrodružství.
My tentokrát vyrážíme nejkratší cestou z obce Nepomuk a výstup musí být fakt rychlý, protože západ Slunce je doslova za pár (desítek) minut.😁
Jakmile se vyškrábeme po modré turistické trase na hřeben mezi Malým Tokem a Prahou, čeká nás už jen mírné stoupání po žluté až k vrcholu.
Cestou si můžete „odběhnout“ na několik vyhlídek, ale potkáte i pár památníčků, které připomínají oběti partyzánského odboje proti nacistické okupaci…
🌍 Trasa výletu
Komentáře
1 KomentářRadek Dostál
Čvc 21, 2024Byl jsem jen nepatrný kousek od této opravdu moc úchvatné hory již proto,že jsem vž dy projel v koloně voj.aut,když – tu sloužil vojnu v RpT.Nepozorovaně jsme tehdy projí žděli kolem,ani jsem to v té době nevěděl.A to vše se opravdu dělo.