Renesanční perla České republiky. I tak lze charakterizovat Český Krumlov, který leží zhruba 20 km od Českých Budějovic a v hlavní sezóně bývá pod náporem turistů.
Jen za rok jich sem zavítá kolem jednoho milionu. A to hlavně díky historickému centru u vltavského meandru, které je od roku 1992 dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Asi nejznámější je krumlovský hrad a zámek, který byl sídlem mnoha českých rodů. Věděli jste, že tento komplex je po pražském hradě druhým největším u nás?
Liduprázdný Krumlov
Díky celosvětové situaci s pandemií koronaviru jsou takřka prázdné i ty destinace, kde byste se za normálních okolností prodírali davy turistů. A toho je potřeba využít! Vyrazili jsme tak do krásného Českého Krumlova, který jsem měl na svém travel listu už pěkně dlouho.
Hned u parkoviště nás přivítal obří Plášťový most, který propojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem, za kterým se rozprostírá velká zámecká zahrada s proslulým otáčivým hledištěm.
Z meandru i výšky
Krumlov si můžete užít z mnoha pohledů, kdy se můžete vydat podél vltavských meandrů, ale pokud máte rádi spíše výhledy z výšky, je tu i spoustu parádních vyhlídek.
Jakmile jsme si prošli celé historické centrum, zamířili jsme přes Latrán do Jelení zahrady.
Latrán je současná městská část Krumlova, ale dříve býval samostatným městem. Mezi Latránem a Krumlovem navíc panovala poměrně silná rivalita, kterou ukončil jeho připojením roku 1555 až Vilém z Rožmberka.
Mezi Latránem a zahradou projdete Budějovickou branou, což je jediná dochovaná brána z původního středověkého městského opevnění. V Jelení zahradě si pak můžete na chvíli odpočinout u řeky Polečnice, která zvlášť v horkých letních dnech fakt přijde vhod. :)
A pokud vám vyhládne, rozhodně doporučuji zajít do Restaurace Jelenka, kde dělají opravdu boží burgery!