Další zastávkou našeho letního miniroadtripu byla po Telči Jižní Morava, konkrétně Pálava.
Tahle oblast je mojí srdcovkou, a tak bylo už předem jasné, že tudy nemůžeme jen tak projet bez zastavení. Z Telče jsme přijeli někdy po 19. hodině a rovnou jsme si našli moc fajn místo u Nových Mlýnů, kde jsme kromě přenocování stihli i romantickou koupačku při západu Slunce. :)
Vodní nádrž Nové Mlýny
Nové Mlýny jsou kaskádou 3 přehrad na řece Dyji, které byly postaveny koncem 20. století jako obrana před každoročními záplavami. Do té doby byla tahle oblast nejrozsáhlejší lužní krajinou ve střední Evropě, nyní představuje největší moravskou vodní plochu. Přesto nejsou Nové Mlýny moc hluboké, většinou jen do 2 metrů.
Přehrada slouží také jako oblíbený cíl turistů k rekreaci. Pouze střední nádrž byla ponechána přírodě a je přírodní rezervací Věstonická nádrž, kterou hojně využívají ptáci k přezimování, například orli mořští. Tahle část přehrady zcela zatopila bývalou obec Mušov, ze které se dochoval pouze kostel sv. Linharta, který stával na kopci nad obcí. Nyní už stojí na ostrůvku…
CHKO Pálava
Hned ráno jsme sbalili stan a přesunuli se do nedaleké CHKO Pálava, která byla vyhlášena v roce 1976 a v roce 1986 ji organizace UNESCO zařadila do mezinárodní sítě biosférických rezervací. A to hlavně díky specifické krajině, která je domovem několika druhům vzácných živočichů a rostlin.
Věstonická Venuše
Jedná se o jednu z nejteplejších a nejsušších oblastí ČR, která je ve světě známá kromě rozlehlých vinohradů i svojí historií.
Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem dříve nacházeli svá útočiště pravěcí lovci mamutů, a zároveň se tu roku 1925 našla nejstarší keramická soška na světě, Věstonická Venuše.
Tahle soška vnadné ženy pochází z období mladého paleolitu a datuje se přibližně do roku 29 000 – 25 000 před naším letopočtem. Kromě toho bylo v okolí objeveno i více než 2 000 hrobů z období Velkomoravské říše.
Děvín
Nejčastějšími výchozími turistickými body jsou obce Mikulov a Pavlov, my však necháváme auto někde uprostřed, u lomu Perná, a vyrážíme po červené turistické značce svatojakubské cesty na Děvín, nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů (550 m n.m.), ale i celých Jihomoravských Karpat.
Pokud máte rádi výhledy, tohle je ideální místo. Jedná se totiž o podlouhlý vápencový hřeben, který vznikl v druhohorním moři a na skalách je plno vyhlídek, ze kterých si můžete prohlédnout široké okolí Jižní Moravy.
Děvín má 2 vrcholy, na tom vyšším se nachází přibližně 57 m vysoký televizní vysílač, na druhém z nich pak oblíbená zřícenina hradu Děvičky. Pokud vyznáváte paragliding, pod vrcholem najdete oficiální startovací místo.
Zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady)
K bývalému hradu Děvičky se dá dojít dále po hřebenovce z vrcholu Děvína, my už to zde však kvůli velkému horku otáčíme a prcháme na koupačku. :) Pokud jste tam ale nikdy nebyli, určitě si tam zajděte, stojí to za to!
Hrad Děvičky zde stojí už od 13. století a ze 3 stran je chráněn nepřístupnou skalou. Jeho poloha byla ve své době velmi zásadní, protože chránil důležitou obchodní cestu z Mikulova do Brna. Současná zřícenina tvoří nepravidelný obdélník a délce přibližně 65 metrů a šířce 20 metrů.
Víte, proč se hrad jmenuje Děvičky?
Jak už to tak bývá, jsou v tom pověsti. :) Před hradem stojí tři skalní útesy a povídá se, že to jsou 3 zkamenělé dívky, jejichž nářek prý během noci uslyšíte. Tohle potvrdit nemůžu, ze stanu jsem slyšel maximálně tak „Žijeme len raz“ z párty na protějším břehu Nových Mlýnů, ale pokud se tam někdo vydáte za svitu hvězd, můžete mi dát vědět svoji zkušenost. :)
Do nekonečná a ještě dál!
Na Jižní Moravě je toho strašně moooc, co zažít a kam zajít. Vždycky na mě dýchne přátelská a klidná atmosféra lidí, kteří nemají potřebu se hnát za nesmysly, ale dokáží si užívat každou chvilku v přítomnosti, tady a teď.
Myslím si, že v tomhle směru se od nich máme (hlavně teda lidi ve velkoměstech) co učit!
My už však musíme frčet zase dál, naší další zastávkou jsou Beskydy! O tom vám ale povíme zase příště… :)